ייעוץ ותמיכה

תחומי הייעוץ והתמיכה ביה"ל

סטודנט, הלומד באוניברסיטת חיפה, אשר עבר אבחון ביה"ל ונמצא כבעל לקויות למידה ו/או הפרעה בקשב ובריכוז , זכאי להיעזר בשירותי הייעוץ והתמיכה של היחידה.

עם סיום תהליך האבחון מוזמן הסטודנט לפגישה עם היועצת האקדמית של היחידה. פגישה זו אינה כרוכה בתשלום. בפגישה זו מוצעת תוכנית לתמיכה לאור ממצאי האבחון (כוחות וקשיים בלמידה) וחוגי הלימוד של הסטודנט. ראה פירוט התוכנית בסל התמיכה .

שירותי תמיכה אלה ניתנים ע"י צוות מקצועי של מומחים בוגרי החוג ללקויות למידה:

סל תמיכה

סל הבסיס כולל:

  • 6 שעות שנתיות של ייעוץ פרטני (בתחום הקניית אסטרטגיות למידה ו/או סיוע באנגלית).
  • הדרכת בסיס בחדר הטכנולוגיה (מיועדת רק עבור סטודנטים שעדיין לא עברו הדרכה זו)
  • שימוש לא מוגבל בחדר הטכנולוגיה (כולל סיוע מצד איש תמיכה הנמצא בשעות קבועות בחדר).

· סיוע לימודי באמצעות חונכות פר"ח או חונכות פרקטיקום

 

תשלום עבור סל בסיס - 150 ₪ לשנה

ייעוץ פרטני:

מפגשי הייעוץ הראשוניים נועדו לעזור לסטודנט לקבוע לאילו משירותי התמיכה שהיחידה מציעה הוא זקוק, בהסתמך על ממצאי דו"ח האבחון והקשיים הלימודיים אותם הוא חווה. שיחות הייעוץ המתקדמות עוסקות בתחומים רחבים ורבים כגון: סיוע בהרכבת מערכת השעות, התמודדות עם קריאת מאמרים, הדרכה לגבי הכנת מטלות והגשתן, ארגון ולמידה לקראת מבחנים, ארגון הזמן ועוד.

חונכות וסיוע לימודי:

היועצת האקדמית תפנה כל סטודנט אשר נמצא כזקוק לתמיכה לימודית בקורס ספציפי או לליווי נרחב יותר, המקיף מספר תחומי לימוד לאחד מבין הפרויקטים הבאים:

  • חונכות פר"ח- במסגרת פרויקט משותף של לש"ם ומנהלת פר"ח, סטודנט לקוי הלמידה יכול להיות מלווה לאורך שנת הלימודים ע"י חונך פר"ח, הבקיא בתחומי הידע להם נדרש הסטודנט (בדרך כלל מאותו חוג לימוד אך בשנת לימודים מתקדמת יותר). החונכות מתבצעת על בסיס שבועי לאורך השנה כולה. בנוסף מספר פעמים בשנה מתקיימים מפגשים משותפים של רכזת פר"ח ויועצת יה"ל עם החונך (ולעיתים אף עם הסטודנט לקויי הלמידה) על מנת להסביר מקרוב מהן לקויות למידה, להדריך באמצעות סדנאות כיצד לסייע בכתיבת עבודות ובהכנה למבחנים ולנסות ולמצוא פתרונות לקשיים (במידה ועולים).
  • חונכות בתחום אסטרטגיות למידה -סטודנטים בעלי לקויות למידה הזקוקים לפיתוח וייעול אסטרטגיות הלמידה שלהם (הבנת תחומי הקושי והיכולת שלהם ומציאת דרכי פיצוי והתמודדות ההולמים לדרישות האקדמיות) מופנים לקבלת חונכות הניתנת ע"י סטודנטים הלומדים בשנה השנייה ללימודיהם בחוג ללקויות למידה ומתמחים בטיפול וייעוץ ללקויי למידה. החונכות מתבצעת על בסיס שבועי, כאשר בכל מפגש מוצעות אסטרטגיות למידה במגוון תחומים כגון: קריאה פעילה, כתיבת עבודות, הכנה למבחנים, ארגון זמן ועוד. הסטודנט מתבקש לבחון את האסטרטגיות המוצעות, להחליט מה מהן תואמות את כישוריו ואת צרכיו ובשיתוף עם החונך מתבצעים הפנמה ושינוי של הרגלי הלמידה.
  • מצטייני דיקן- דיקנאט הסטודנטים בשיתוף עם יה"ל מציעים לסטודנטים בעלי לקויות למידה חונכות הניתנת ע"י סטודנטים מצטיינים מהחוגים השונים. החונכות מתמקדת במתן סיוע ותמיכה בתחום התוכן אותו לומד הסטודנט ומתבצעת באמצעות פגישות שבועיות קבועות.

סיוע באנגלית

  1. היחידה עומדת בקשר רציף עם המחלקה ללימודי שפות זרות ומייצגת את הסטודנטים הזקוקים לעזרה ביישום ההתאמות להם הם זכאים בתחום זה, כמו גם בכל צורך מיוחד שעולה בהקשר זה.
  2. ביחידה ניתן לקבל עזרה פרטנית בלימודי האנגלית כשפה זרה ברמות השונות הנלמדות באוניברסיטה. הסיוע ניתן על ידי חונכים במסגרת פרויקט פר"ח-לשם.
  3. במסגרת הסיוע הטכנולוגי סטודנטים יכולים לסרוק מאמרים הכתובים בשפה האנגלית ולהאזין להם (במקביל לקריאתם).

סיוע טכנולוגי

ביה"ל חדר טכנולוגיה המכיל מחשבים וטכנולוגיות ייחודיות. מטרתן להקל ולסייע לסטודנטים בעלי לקויות למידה ו/או הפרעות בקשב ובריכוז להתמודד עם הקשיים הנובעים מלקות הלמידה. בחדר הטכנולוגיה נמצא איש צוות מנוסה בשעות קבועות בכדי לתת תמיכה וסיוע במציאת פתרונות טכנולוגיים המתאימים לצרכיו האישיים של כל סטודנט. על מנת להשתמש בחדר הטכנולוגיה, יש להשתתף בהדרכה בסיסית, בה הסטודנט לומד להכיר את הטכנולוגיות הייחודיות לחדר. ההדרכה נמשכת כשעה ומתקיימת בקבוצות של עד 4 סטודנטים. ניתן לקבוע פגישת ייעוץ בתיאום מראש במייל khamismaram@gmail.com.

אין אפשרות להשתמש בשירותי חדר הטכנולוגיה ללא השתתפות בהדרכה בסיסית.

בחדר הטכנולוגי מתקיימות גם הדרכות בנושאים שונים כגון, אינטרנט, word, הקלדה מהירה ועוד.